Elon Musk çok zor durumda; bakalım bu sefer nasıl kurtulacak?

Guardian’ın haberine göre, bir araştırma, 35 büyük ABD şirketinin en üst düzey beş yöneticisine 2018 ile 2022 yılları arasında federal gelir vergisi olarak ödediklerinden daha fazlasını ödediğini ortaya çıkardı. Politika Araştırmaları Enstitüsü ve Amerikalılar Vergi Adilliği’nden gelen bulgular, en kötü suçluyu öğrendiğinizde daha da az şok edici oluyor: Tesla.

Elon Musk‘un şirketi son beş yılda 4,4 milyar dolar kazandı ve yöneticilerine 2,5 milyar dolar verdi. Buna rağmen Tesla herhangi bir federal vergi ödememekle kalmadı, aynı zamanda hükümetten 1 milyon dolar geri ödeme aldı. Musk, Forbes’un mart ayı başında 207,9 milyar dolarlık net serveti olduğunu bildirdiği üzere dünyanın en zengin ikinci insanı.

Elon Musk çok zor durumda; bakalım bu sefer nasıl kurtulacak?

Tesla, o dönemde üst düzey beş yöneticisine ödediğinden daha az federal gelir vergisi ödeyen 35 şirketten biri. Toplamda, bu şirketlerin hak eden ve hiç de açgözlü olmayan yöneticileri bu yıllarda 9,5 milyar dolar gelir elde ederken, aynı şirketler kümülatif olarak hükümetten 1,8 milyar dolar geri aldı. Bu işletmelerin 18’i beş yıl içinde net kar bildirdi ancak federal gelir vergisinin bir kuruşunu bile ödemedi. 

Çalışmada Tesla‘nın yanı sıra T-Mobile, Netflix, Ford Motor ve Match Group gibi diğer önemli şirketler de listeleniyor. T-Mobile 17,9 milyar dolar kazandı, yöneticilere 675 milyon dolar ödedi ve 80 milyon dolar geri ödeme aldı. Netflix aslında bazı vergiler ödedi ancak ödediği 236 milyon dolar, 15.1 milyar dolarlık kazancının yalnızca %1,6’sıydı ve bu, üst düzey beş yöneticiye ödediği tutarın üçte birinden biraz fazlasıydı. Federal gelir vergisinin yasal oranı ise %21.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x